Kemp Keramika

Po menších problémech s účastí jsme v červenci roku 2023 místo plánovaného čtvrtku (20.7.) vyjeli směr Plzeň až v pátek. Na druhou stranu myslím, že jsme si kempování užili i v lehce komornějším pojetí (3 dospělí + 6 dětí). Všichni jsme s sebou brali menší děti, takže bylo nutné plánovat výlety alespoň trochu s ohledem na jejich odpolední spánek.

Počasí tentokrát výrazně stabilnější než o měsíc dříve v červnu, kdy se střídalo slunce s deštěm a bouřkami, přesto jsme ale pršení neunikli.

A teď už konečně ke kempu samotnému. Dle recenzí na různých webech (google, mapy.cz) i žebříčku Kemp roku (pravidelně vyhlašovanému na webu dokempu.cz) se mělo jednat prakticky o nejlepší kemp v Plzeňském kraji. Mimochodem šlo během 6 let o naše teprve o první kempování v tomto kraji.

Kemp se nachází přímo na břehu vodní nádrže Hracholusky, toho času dost upuštěné. Zaměřením jde o spíše komerční záležitost – kromě dětského hřiště se u hlavní budovy vyskytuje řada herních automatů s retro hrami, řetízkový kolotoč a po večerech zde v sezóně probíhají koncerty.

Kemp sám sebe prezentuje jako „normální kemp pro normální lidi“, s čímž bych úplně nesouhlasil. Ceny za stanování i nápoje byly v době návštěvy z mého pohledu nadprůměrné, sociální zařízení naopak průměrné (i co se čistoty týče). Naopak řekněme normální ceny jsme našli v jídelním lístku.

Celkově kemp hodnotím jako průměrný, nenadchne ale rozhodně ani neurazí. Na druhou stranu do 2 hodin od domova znám řadu lepších lokalit.

Ještě bych se vrátil k přehradě samotné. Standardně je zde provozována lodní doprava s jednou zastávkou i poblíž Keramiky, ale v době naší návštěvy se tento přístav teprve přebudovával. Žádnou větší loď jsme za 3 dny na vodní ploše neviděli, nejspíš i proto, že byla nádrž celkem výrazně upuštěná, jak jsem psal již na začátku. Z těchto důvodů byla i pláž posunuta níže, do míst, kde už nebylo písku, ale bahna, a voda samotná byla hodně špinavá a nevhodná pro koupání.

VÝLETY

Stříbro

V nejbližším okolí kempu se nenachází zrovna přehršel zajímavých cílů pro menší děti (nepočítám-li možnosti v krajském městě Plzni). Po sobotní snídani padla volba na hornické město Stříbro, které dokáže upoutat nejen zajímavou architekturou (v centru památková zóna s renesančními domy).

Stačila asi půlhodina autem a ocitli jsme se na hlavním Masarykově náměstí. Z náměstí jsme se vydali po červené turistické značce, sešli do údolí a na druhém břehu řeky Mže se před námi objevil Hornický skanzen u štoly Prokop. Prohlídkový okruh štolou byl určen pro osoby starší 6 let, proto naše ambice směřovali na povrchovou jízdu důlním vláčkem, kde žádné věkové omezení nebylo.

Dále nás kroky vedly proti proudu toku řeky Mže po naučné stezce „Historie hornictví na Stříbrsku“. Stezka míjí několik štol (nepřístupných) i řopíků (bunkrů) vystavěných před 2. světovou válkou. Po zhruba 1 km opět překračujeme řeku, tentokrát po historickém kamenném mostě a za několik minut se opět objevujeme na místním náměstí.

V rámci nutné odpolední spací pauzy jsme to zpět do kempu vzali zajížďkou přes Konstantinovy Lázně, které jsme obhlédli pouze z auta. Před nimi stojí za zmínku ještě zatopený čedičový lom, který funguje jako koupaliště s kempem a občerstvením a mohl by být zajímavým cílem pro některé další ročníky.

Dinopark Plzeň

V neděli jsme po opuštění kempu chtěli zvolit už jen kratší výlet, oběd a cestu domů, vzhledem k tomu, že to někteří měli domů přes 3 hodiny. Pro tyto účely skvěle posloužil plzeňský dinopark (podobný, jakých je po republice několik), který děti vždy spolehlivě zabaví.