Autokemp Jindřiš

Na přelomu července a srpna jsme podnikli cestu do jižních Čech, do oblasti České Kanady. Téměř přesně po 3 letech od poslední návštěvy (srpen 2018) jsme vybrali toto místo znovu. V kempu nás tedy teoreticky nemělo co překvapit a taky nepřekvapilo. Stejně tak jako nás nepřekvapily kolony aut kolem Benešova.

Polohu kempu v kopci vyřešil majitel terasovými patry, takže kempovací místa jsou +- v rovině, což se určitě hodí (minimálně pro stanaře). Zároveň tato určitá stupňovitost zaručuje vyšší úroveň soukromí. Jednotlivá patra navíc oddělují stromy, které po 3 letech opět o něco povyrostly, takže v létě příjemně stíní.

Přibližně uprostřed kempu se nachází sociální zařízení s kuchyňkou, pod touto budovou pak recepce s prodejnou základních potravin včetně těch chlazených a mražených. Kemp působí na první (i každý další) pohled velice čistě a udržovaně (interiéry i exteriéry). S majitelem se dá na všem domluvit.

Jezdíme sem velice rádi, určitě nešlo o naši poslední návštěvu. Jediným minusem je vyžití pro děti přímo v kempu, což je ale kompenzováno množstvím potenciálních cílů v blízkém i širším okolí kempu.

Pískovna a ostatní cíle v Jindřiši

Ve čtvrtek jsme se po vybalení a postavení stanů rozhodli, vzhledem k počasí, rovnou jít vykoupat. Volba byla jasná a padla na nedalekou pískovnu (cca 1 km od kempu na druhém konci vesnice), kde je voda v létě čistá i teplá zároveň. Mimochodem tam nás to táhlo i v pátek a sobotu.

Na návsi vesnice stojí u rybníka perfektní hospoda U Dělostřelců. Venkovní posezení ve stínu, dětské hřiště, skvělá jídla i pivo (Bernard) z ní dělají dokonalé „kulturně-společenské“ centrum obce. Jediný problém s ní bývá přes léto – kam si sednout 🙂

Nad vesnicí pravidelně projíždí vlaky úzkokolejné dráhy (Jindřichův Hradec – Nová Bystřice), která má na obou koncích vesnice po jedné zastávce. Při návštěvě České Kanady je svezení úzkokolejkou prakticky nutnost 🙂 Pro opravdové fajnšmekry jezdí přes léto dokonce i parní vlak, kterým se ale svezete jen celou trasu tam a zpět (není úplně pro malé děti, protože jen cesta tam trvá přes 2 hodiny).

Alternativou, kam se jít najíst přímo v Jindřiši, může být Farma Jindřiš, kde dělají super ryby. Mimo to si děti prohlédnou zvířata nebo si pohrají na místním hřišti.

VÝLETY

Naučná stezka na Ďáblovu prdel

Po páteční snídani jsme po různých objížďkách vyrazili směr Valtínov (u Kunžaku). Cílem byla procházka Českou Kanadou (celý okruh měřil cca 6 km).

Naučná stezka na Ďáblovu prdel, resp. samotný skalní masiv ve tvaru zadnice byl vzdálen od parkoviště 3 km. U něj se všichni nadšeně vyfotili a pokračovali jsme směr obec Nový Svět. Po cestě jsme minuli zemskou česko-moravskou hranici, osvěžili se u samoobslužného výčepu a prošli celou vesnicí za neskrývaného obdivu místních chalup.

Na konci vsi jsme odbočili vlevo a na zpáteční cestě jsme se nemohli nezastavit pod rozhlednou U Jakuba, kde si, kromě výhledů, hlavně děti užily velké hřiště se zajímavými herními prvky.

Jindřichův Hradec

V sobotu ráno jsme se svezli úzkokolejnou dráhou do Jindřichova Hradce. Od vlaku jsme to vzali přes park s dětským hřištěm u řeky Nežárky, prošli jsme si historické město, dali si oběd v restauraci Černej pták a po italské zmrzlině následovala návštěva pouti, kterou jsme dětem slíbili.

Když se dostatečně povozily, tak jsme se přesunuli na Starou radnici, kde byla v prvním patře k vidění stálá expozice modelového kolejiště a v přízemí pak dočasná výstava k večerníčku Krysáci.

Jen několik metrů od muzea stojí kostel Nanebezvetí P. Marie, z jehož věže je parádní výhled na celé město včetně rybníku Vajgar. Ke konci výletu jsme se ještě osvěžili pod hradem u řeky Nežárky v restauraci Kapr Pod Hradem, kde mají příjemné posezení.

Další tipy na výlety

Víc jsme toho tentokrát nestihli, ale můžu doporučit ještě:

  • Hrad Landštejn
  • Zoopark Na Hrádečku v Horní Pěně
  • Prohlídkové okruhy na zámku v Jindřichově Hradci
  • Křižíkova vodní elektrárna + expozice rybníkářství v Jindřichově Hradci
  • Muzeum betlémů v Jindřichově Hradci

Případně zde recenze z roku 2018: